Podstawowe informacje:
Powierzchnia: 121 ha
Liczba mieszkańców: 25 (stan na 14.05.2020 r.)
Sołtys: Marek Szach, tel. 691 640 324
Samorządowy koordynator wsi: Agnieszka Borcz, tel. 74
Z różą w herbie
Historia Rogówka okiem Marka Perzyńskiego
O połowę zmniejszymy oddziaływanie bakterii na chorego, jeśli położymy obok niego gałązki jodły, jałowca, sosny czy jesionu. Leczenie lasem – silvoterapia – staje się coraz bardziej popularne. Przyroda to bogactwo, z którego można czerpać pełnymi garściami także na ziemi kłodzkiej.
Zachowało się tutaj sporo wsi, o których można powiedzieć z ręką na sercu, że są ekologiczne. Należy do nich m.in. Rogówek (380-400 m n.p.m.). Prowadzi tutaj tylko boczna droga, wieś leży więc poza trasami komunikacyjnymi, ale w dogodnym miejscu. Położona jest w kotlinowym obniżeniu utworzonym przez spływające ze zboczy i łączące się u dołu potoki. Od strony północnej i północno-zachodniej otoczona jest lasem.Z okolicznych wzgórz można podziwiać widoki m.in. na Dolinę Białej Lądeckiej.
Zawsze była to mała wieś i taka pozostała do dzisiaj – liczy tylko kilka zagród. Rogówek powstał jako wieś przedlokacyjna, a więc przed połową XIII wieku. Długo była w rękach augustianów, a potem jezuitów. Ciekawostką jest to, że w 1782 roku należała do hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena, nazywanego romantycznym ministrem, choć zajmował się przemysłem ciężkim.
Tytuł hrabiego otrzymał w 1786 roku za zasługi w rozwoju górnośląskich hut i kopalni. Na „emeryturze” zamieszkał w Bukowcu (Karkonosze), w którym stworzył romantyczny park. Zajął się tym, co najbardziej lubił – chodzeniem po górach i upiększaniem swego romantycznego „królestwa”. Nadzorował też majątki na ziemi kłodzkiej. Zapewne był więc i w Rogówku, który ze względu na malowniczość zawsze był wart odwiedzenia.
Prowadzi tędy czarny szlak im. Jana Szczypińskiego z Bystrzycy Kłodzkiej przez Ołdrzychowice Kłodzkie i niezwykle pięknie położoną Przełęcz Droszkowską do Złotego Stoku. Rogówek warto odwiedzić szczególnie na przełomie maja i czerwca, gdy kwitnie pełnik europejski (Trollis europaeus).
Jest to bylina z rodziny jaskrowatych o bardzo okazałych, kulistych, złocistożółtych kwiatach. Występuje głównie na wilgotnych łąkach w strefie umiarkowanej. Tak bardzo upodobała sobie ziemię kłodzką, że w końcu stała się jej symbolem zyskując miano „róży kłodzkiej”. Należy do cennych roślin ogrodowych, ale – uwaga! – jest prawnie chroniona i ma trujące korzenie.
Do Rogówka najlepiej dojechać z Ołdrzychowic Kłodzkich kierując się na Jaszkową Górną. Przed Droszkowem należy skręcić w lewo.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.