Informacje podstawowe:
Powierzchnia: 176 ha
Liczba mieszkańców: 142 (stan na 14.05.2020 r.)
Sołtys: Krzysztof Doliński, tel. 74
; samorządowy koordynator: Anna Podgórska, tel. 74
piotrowskitomasz2.wixsite.com/morzyszow
www.facebook.com/morzyszow/?fref=ts
Nad wielką rzeką
Historia Morzyszowa okiem Marka Perzyńskiego
Turyści, których niewielu zaglądało kiedyś do Podtynia i Morzyszowa, coraz chętniej zapuszczają się w te okolice. I nic dziwnego. Przyciąga niezwykle malowniczy Przełom Bardzki, w którym rozlewa się szeroko i wije niby wąż Nysa Kłodzka.
Samo zaś Podtynie pnie się tarasowo w górę, skąd jak na dłoni widać majestatycznie płynącą rzekę. Do obu wsi prowadzą długie mosty. Nad rzeką często można spotkać wędkarzy, którzy zasadzają się na pstrągi, mając za plecami mają wysokie i strome zbocze pokrytą ciemną ścianą zieleni. Niesamowity widok!
Dawniej przez obie wsie przebiegał stary szlak handlowy, którego jedną z odnóg był szlak bursztynowy. Potem wiódł tędy trakt ze Śląska do Czech. Nic dziwnego, że obie wsie należą na tych ziemiach do najstarszych, o czym świadczą zresztą wykopaliska archeologiczne. To w Morzyszowie w okresie międzywojennym znaleziono szczątki ceramiki z okresu kultury łużyckiej, a w Podtyniu - kamienną siekierkę z epoki neolitu p.n.e.).
Na tak wczesne zasiedlenie Podtynia i Morzyszowa miało wpływ także – jak się uważa – ukształtowanie terenu. Strome zbocza, skalne urwiska i szeroko rozlewająca się rzeka (groźna zwłaszcza podczas powodzi), stanowiły naturalną zaporę obronną i nie sprzyjały atakowaniu jej mieszkańców. Zmieniło się to, gdy przyszły nowe techniki walki i naturalne zapory stały się niewystarczające. Świadczą o tym zniszczenia spowodowane wojną 30-letnią (1618-48), gdy Podtynie przestało praktycznie istnieć.
Obecnie Podtynie i Morzyszów to oazy spokoju. Właśnie to, obok niezwykłych widoków, jest ich największym bogactwem i szansą na rozwój. Takie walory przyciągają zwłaszcza tych, którzy choć na chwilę chcieliby odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.
Okolice Podtynia to także istny raj dla zbieraczy kamieni ozdobnych. Występują tutaj m.in. opale.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.