Informacje podstawowe
Powierzchnia: 162 ha
Liczba mieszkańców: 96 (stan na 14.05.2020 r.)
Sołtys: Teresa Głód, tel. 74
; samorządowy koordynator wsi: Joanna Piątek, tel. 74
.
Bardzo ekologiczny święty
Historia Jaszkówki okiem Marka Perzyńskiego
Św. Franciszek, zwany biedaczyną z Asyżu, nie był zbyt popularnym świętym na ziemi kłodzkiej, choć franciszkanie osiedli w Kłodzku już w 1248 roku. Stawiano tutaj głównie figury maryjne, św. Jana Nepomucena i św. Floriana. Tym bardziej warto więc odnotować figurę św. Franciszka, stojącą przy wjeździe do wsi Jaszkówka od strony Kłodzka.
Idea franciszkańska zawsze przyciągała. Św. Franciszek urodził się w bogatej rodzinie, stał się nawet przywódcą „złotej młodzieży” swego miasta, wieszczono mu karierę wojskową. Nagle jednak postanowił odmienić swe życie; rozdał majątek ubogim, którym zaczął służyć. Jego nauki cechowała radość i miłość natury, a jego kazania do ptaków i ryb stały się jednym z ulubionych tematów w sztuce. O zwierzętach mawiał, że to nasi mniejsi bracia.
Obecnie uważany jest za patrona ekologów. Wpisuje się tym samym znakomicie w górzysty pejzaż Jaszkówki, porośnięty lasami. Jest blisko przyrody, dla której uczył szacunku.
Sama Jaszkówka, jako kolonia pobliskiej Jaszkowej Dolnej, powstała dopiero po wojnach śląskich w drugiej połowie XVIII wieku, ale jako osada musiała istnieć już w czasach prehistorycznych. Świadczyłoby o tym znalezisko motyki neolitycznej.
To bardzo ładnie położona wieś (370-400 m n.p.m.) na granicy Gór Bardzkich i Kotliny Kłodzkiej. Podczas wojen śląskich, w 1807 roku, toczyły się tutaj zacięte walki o opanowanie Przełęczy Kłodzkiej i Twierdzy Kłodzkiej, które miały znaczenie strategiczne. Roztaczają się stąd ładne widoki na prawie całą Kotlinę Kłodzką i otaczające ją góry.
Z Jaszkówki bardzo łatwo dojechać do obiektu turystycznego „Kukułka”. Przez Jaszkówkę prowadzi ruchliwa droga z Kłodzka przez Złoty Stok na Górny Śląsk.
Na podstawie „Przewodnika dla dociekliwych. Gminy Kłodzko skarby i osobliwości” M. Perzyńskiego.