Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

WYBORY SOŁTYSÓW W GMINIE KŁODZKO

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 


alt


 


Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Oświata
Sołectwa
Szukaj
-
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Święto piernika z książką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
wtorek, 06 grudnia 2016 22:29

altBiblioteka Publiczna Gminy Kłodzko realizuje od sierpnia 2016 roku do lipca 2017 roku mikroprojekt „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko – Polskiej w Rychnov nad Kneźnou. Budżet zadaniowy wynosi 20 000 euro. Grupy docelowe to dzieci i dorośli, mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego.

Rozdział pierwszy

Piernik ma starożytne pochodzenie. Geneza piernikarstwa jest ściśle związana z pszczelarstwem. W dawnych czasach miód był najbardziej powszechnym źródłem cukru. Były w nim postrzegane lecznicze i magiczne siły, dlatego znalazł uprzywilejowane miejsce na stole wśród uroczystego pieczywa. Precyzyjne przepisy, jak też składniki były utrzymywane w tajemnicy, ale mawiano, że najlepsi piernikarze używali około 20 rodzajów przypraw. Do czeskiego państwa tradycja pierników dotarła wraz z początkiem XIV wieku z Niemiec. Najstarsze dokumenty dotyczące pierników w Czechach pochodzą z 1335 roku, gdy mówiono, że podczas jarmarku w Turnově sprzedawano pierniki. To najstarsza informacja dotycząca czeskiego piernikarstwa.

W ostatnią sobotę listopada, razem ze społecznością i czytelnikami z Krosnowic wzięliśmy udział w Święcie piernika na Zamku w czeskim Potštejn. Gwoździem programu były wystawy i sprzedaż tradycyjnego czeskiego i polskiego piernika. Możliwości jego przetwarzania i dekoracji są nieograniczone. Od patrzenia i smakowania przeżyliśmy istny „zawrót głowy”. Częścią składową święta była też wystawa produktów pszczelarskich i wyrobów z miodu. Razem z tutejszymi mieszkańcami poznaliśmy tradycje czeskich zaślubin. Mieliśmy okazję zobaczyć piękny gmach biblioteki. Dzięki zachowanym zapisom w księgach poznaliśmy historię zamku, która sięga XIII-go wieku.

Prawdopodobnie został zbudowany pod rządami Przemysła Otakara II. W budowę byli zaangażowani przedstawicieli rodu Drslavicu. Pierwsza udokumentowana pisemna wzmianka pochodzi z 1259 r. Znaleźć ją można w spisie przywilejów miasta Litomyšl, jest to świadectwo Puty z Potštejna. Następna pisemna informacja pojawiła się w 1312 r. i wspomina Procka z Potštejna wraz z synem Mikulášem. Ten sam Mikuláš w późniejszych latach ze względu na nieporozumienia z Janem Luksemburgiem staje się rycerzem-rozbójnikiem. Napada na karawany kupieckie na tutejszym szlaku handlowym i jego czyny są na tyle poważne, iż margrabia Karel zorganizował ekspedycję karną. W 1339 r. zamek został zdobyty przez Karola IV-go, a pod gruzami wieży zmarł Mikuláš z Potštejna. W imię króla Karel przejął majątek Mikuláša. Następnie zamek często zmieniał właścicieli, gdyż królowie często dawali go pod zastaw. Lata świetności nadeszły wraz z rokiem 1495, kiedy kupił go Vilém z Pernštejna i rozpoczął obszerną przebudowę. Dziś wygląda, jak na zdjęciach.

Udział społeczności lokalnej z Polski, w tym wydarzeniu jest dowodem na to, że mikroprojekt „Przystanki kultury z książką” zaostrza nasze apetyty na jeszcze więcej… – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Warto przyjechać w ostatnią sobotę listopada do czeskiego Obec, aby w klimacie świąt o zapachu i smaku piernika wspólnie się zrelaksować. Impreza zostaje wpisana do kalendarza Biblioteki, jako warta uwagi i udziału w kolejnych edycjach.

Ciąg dalszy nastąpi podczas Spotkań piernikarskich, już 15 stycznia 2017 roku po stronie polskiej w Pałacu w Kamieńcu. Do udziału zapraszają Wójt Gminy Kłodzko, Pałac Kamieniec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: środa, 07 grudnia 2016 23:23
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer

01.jpg


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com