Heraldyka: herb Gminy Kłodzko Drukuj
Wpisany przez Administrator   
środa, 12 marca 2008 00:00

b_150_100_16777215_0_http___www.gmina.klodzko.pl_pliki4_herb_gminy.jpg Herb stanowi graficzny symbol społeczności i samorządu Gminy Kłodzko. W umiejętny sposób łączy tradycje tych ziem ze współczesnością. Tarcza herbu ma nieskomplikowany zwarty kształt, a jej barwą jest kolor złota. Ma ona symbolizować charakter Gminy Kłodzko: skromna, nie wyróżniająca się – lecz bogata. Pole tarczy herbu wypełnia godło herbu o następującej treści: srebrny lew w koronie, w pozycji pionowej, z wyciągniętymi przednimi łapami skierowany w prawo (dla patrzącego na herb – w lewo) umieszczony na czerwonym, ostro kontrastującym tle – dumnie i dynamicznie stąpa po czysto zielonych wzgórzach, pomiędzy którymi wije się rzeka ginąca na horyzoncie, przecinając krajobraz na dwie części.

Postać lwa pojawia się w heraldyce od jej początków, symbolizując męstwo, odwagę i majestat. W historii miast śląskich lew występował najpierw na pieczęciach miejskich. Następnie postać lwa przeniesiona została na tarcze herbowe, prawdopodobnie wzorem herbu Czech, gdzie srebrny lew z rozdwojonym ogonem występuje na czerwonym tle. Lew z koroną na głowie został wprowadzony do godła pieczęci miejskich Kłodzka w XIII w. przez króla czeskiego Przemysława Ottokara II, przetrwał w herbie Kłodzka do dnia dzisiejszego. Podobne lwy pojawiły się w XIV w. w herbach dwóch innych miejscowości, którym nadano prawa miast królewskich, mianowicie Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka Zdroju.
Wzgórza w dolnej części herbu, w jednolicie zielonym kolorze symbolizują rolniczy i turystyczny charakter kłodzkiej gminy, odzwierciedlając górzyste i pagórkowate ukształtowanie terenu. Wijąca się środkiem rzeka dominuje w tej części herbu i wysuwająca się na pierwszy plan, symbolizuje Nysę Kłodzką, jej rolę i znaczenie w życiu gminy. Obecność lwa w herbie stanowi nawiązanie do historycznych królewskich tradycji Ziemi Kłodzkiej ale również poprzez zbieżność z sylwetką lwa w herbie miasta Kłodzka podkreśla spójność i nierozerwalność Gminy Kłodzko ze „stolicą” regionu tzn. miastem Kłodzko stanowiącym siedzibę samorządu (władz) gminy. Prosta forma graficzna krajobrazu i zastosowanie jedynie dwóch barw tzn. zielenie i błękitu ma sugerować nieskażoną zieleń lasów i łąk oraz czystość rzek. Wymienione powyżej cechy herbu są odwzorowaniem charakteru Gminy Kłodzko oraz powinny stanowić czynnik integrujący jej społeczeństwo i wzmacniający poczucie jego  tożsamości.