Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Wilcza


DANE STATYSTYCZNE

powierzchnia 986 ha
liczba mieszkańców – 117
Sołtys: Ryszard Jastrzębski, tel. 74 8713201
Samorządowy koordynator wsi: Jadwiga Błaszczak, tel. 74 6474148

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich: Ana Wasłowicz, tel. 74 8713153

Opiekun świetlicy: Teresa Opanasiewicz, tel. 74 8713149

 

Więcej…

Pod znakiem wilka


Cień  wilka pojawia się w tej okolicy co krok, ale nie usłyszymy jego  wycia,  choć  miałby  tutaj wyborne rewiry łowieckie. Jego obecność  pozostała  już  tylko w wielu nazwach geograficznych w Górach  Bardzkich.  Spotkać  tu możemy m.in. Wilczy Słup, Wilcze Wądroże,  Wilczą  Górę, Przełęcz Wilczą, Wilcze Rozdroże, szczyt Wilczak, potok Wilcza i wreszcie wieś Wilcza.

Do wczesnego jej powstania (około początku XIV wieku) przyczynił się  fakt, że wzdłuż potoku Wilcza prowadziła najstarsza granica między Czechami a Śląskiem. Ludzie zasiedlili te tereny jednak o wiele  wcześniej  -  znaleziono  tutaj  brązowy  grot oszczepu z okresu  brązu. Nigdy nie była to jednak wieś duża - panują tutaj zbyt trudne warunki klimatyczno-glebowe i jest zbyt mało gruntów ornych,  by  mogła  się  mocniej rozwinąć. Ma jednak inne atuty. Położona  jest  w  górnej  części  doliny  Wilczej  -  jednej  z najpiękniejszych  w  Sudetach.  Jej  stoki ozdabiają łąki, przez które  brnąc  latem  można  natknąć  się na przepiękne ostróżki, dzwonki,  różnokolorowy łubin i kępy róży kłodzkiej, jak nazwano tutaj  pełnik europejski. Mające dobre warunki lęgowe ptaki dają prawdziwe  koncerty,  zaś  przy  szlakach  rosną  m.in. wyniosłe sosny,  świerki i graby. Co więcej - można natknąć się tutaj też na  stada  owiec,  których  pilnuje pies pasterski - widok już w Sudetach rzadki. Pełną  ochronę znalazł w tej okolicy cis. Nawet w samej Wilczej, tuż   przy   drodze,  można  natknąć  się  na  jeden  drzewiasty egzemplarz,  który liczy sobie około stu lat. Niedaleko jest ich całe  mnóstwo. Teren ich występowania objęto dwoma rezerwatami o nazwach:  Cisowa Góra oraz Cisy (na mapach określany jest on też jako rezerwat cisów Brzeźnica). Pierwszy należał do 1945 roku do hr. von Welczka, drugi - do hr. von Strachtza. W rezerwacie Cisy w rejonie Cisowej Przełęczy rośnie około 1400 cisów zwyczajnych. Niektóre  mają  nawet po 200 lat i ponad 16 m wysokości. Jest to jedno  z  największych skupisk cisów w Polsce i najliczniejsze w Sudetach.  Drugie  znajduje  się  w  pobliskim rezerwacie Cisowa Góra,  w  którym  cisy  osiągają  ok. 18 m wysokości. Najstarsze liczą sobie 270 lat! Jest ich tutaj ok. 850. Należy pamiętać, że jagody i igły cisów są toksyczne. Kobiety, które chciały dawniej usunąć ciążę, przyrządzały  sobie  z nich wywar. W rejonie Gór Bardzkich rośnie w sumie około 3500 cisów. Wilcza  jest  najbardziej  na  północ  wysuniętą  wsią  w gminie Kłodzko.   Aby  do  niej  dojechać  od  strony  Kłodzka,  należy skierować  się  do  Wojborza,  a  stamtąd  na  drogę  w kierunku Srebrnej Góry. Do Wilczej z Wojborza doprowadzi nas piękna aleja dębowa. Aby  dojść do rezerwatów cisów, można zostawić samochód na   Przełęczy  Wilczej.  Przez przełęcz  tę  przechodzi  szlak niebieski z Barda Śl. do Srebrnej Góry. Na przełęczy jest szałas turystyczny  z  paleniskiem  w  środku.  Przed szałasem leżą dwa potężne okorowane drzewa. Świadczą o potędze tutejszej przyrody. I nie jest to tylko przenośnia.

Więcej…

W okolicy wsi nie brakuje cisów, a ten rosnie w centrum wsi i liczy sobie prawie 100 lat


Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego.

Więcej…

 

Więcej…

Wieś charakteryzuje architektura letniskowaUwaga - zmiana terminu zebrania wiejskiego w miejscowości WILCZA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Ferenc - Macherzyńska   
poniedziałek, 16 marca 2015 12:01

INFORMUJEMY, ŻE ZEBRANIE WIEJSKIE W MIEJSCOWOŚCI WILCZA ODBĘDZIE SIĘ 9 KWIETNIA O GODZ. 18:00 W ŚWIETLICY W WILCZEJ.

Poprawiony: poniedziałek, 16 marca 2015 12:05
 
Powitanie wakacji w Wilczej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lipca 2011 06:01

Więcej…Mieszkańcy Wilczej tegoroczne wakacje przywitali na I Pikniku Rodzinnym. W sobotę, 9 lipca spotkali się na boisku wiejskim, gdzie Rada Sołecka, pracownicy świetlicy wiejskiej oraz lokalne Koło Gospodyń zorganizowały dzień pełen wrażeń.

Więcej…
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com