Jest takie miejsce, taki kraj PDF Drukuj Email
czwartek, 23 listopada 2017 23:59

altPolska... Nie ma na świecie drugiego takiego państwa jak nasze. Czym jest dla rodaków dzień 11 listopada? Czy to tylko jedna z wielu kartek w kalendarzu, czy coś więcej? Trudno wyobrazić sobie, że biało-czerwona ziemia nie istniała przez 123 lata...! Ale bardziej nieprawdopodobne jest to, że mimo iż odebrano nam nasze miejsce w świecie, to przez tyle pokoleń przetrwał ojczysty język, a wraz z nim kultura i tradycja.

Jakże wymowne w tej sytuacji stają się słowa naszego hymnu: Jeszcze Polska nie zginęła, póki MY żyjemy. MY Polacy... waleczni, odważni, zawsze gotowi na poświęcenia, a przy tym gościnni i serdeczni. Skąd w naszych pradziadkach taka siła, by walczyć i odebrać zaborcom to, co nasze?

Czym zatem jest dla nas 11 listopada? Jest to święto każdego Polaka, każdego miasta i wioski, które znajdują się na terenie Państwa Polskiego. Jak w gminie Kłodzko świętowaliśmy ten dzień?

Otóż w Jaszkowej Dolnej rozpoczął się on już 10 listopada uroczystą mszą z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka oraz chóru Lutnia. Po ceremonii w kościele wszyscy wzięli udział w pochodzie pod obelisk, gdzie tradycyjnie złożono kwiaty. Przybyli goście zostali zaproszeni na część artystyczną przygotowaną przez dzieci z tutejszej szkoły. Jak zwykle wszystkie występy charakteryzowały się pełnym zaangażowaniem, przejęciem i niebywałym patriotyzmem. Chwała bohaterom!

W Szalejowie Górnym już po raz XII odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznych. Z tej okazji mogliśmy z refleksją wysłuchać dzieci z koła gitarowego działającego przy Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko – pod opieką Joanny Bryckiej, dzieci z przedstawieniem pt. „Wolność – kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem” - pod opieką Barbary Jurzec przy oprawie muzycznej Anny Turłaj, a także zespoły Kumy z Krosnowic, Marzenie Gminy Kłodzko, Róża Kłodzka z Żelazna oraz Śpiewanki z Łapanki ze Starego Wielisławia. Wystąpili także Chór Kanon z Dzierżoniowa oraz Harcerska Grupa Artystyczna LIMINIS z Kamiennej Góry.

Tak... zdecydowanie to nie jest zwykła kartka z kalendarza. 11 listopada to MY... Polacy!

Jaszkowa Dolna (10.11.2017 r.)

Szalejów Górny (11.11.2017 r.)

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: piątek, 24 listopada 2017 02:00