Śnił mi się rodzinny dom PDF Drukuj Email
piątek, 25 sierpnia 2017 00:56

altKażdy z nas z sentymentem wspomina dzieciństwo, kiedy nasze mamy i babcie krzątały się po kuchni i pichciły coś smacznego. Różnie bywało za czasów naszych rodziców i dziadków. Często żyło się skromnie, lecz mimo to wciąż w pamięci zostały tamte zapachy i smaki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dolny Śląsk jest miejscem wielokulturowym, do którego po wojnie napływali osadnicy z różnych regionów przywożąc ze sobą m.in. dziedzictwo kulinarne.

Aby utrwalić minione chwile zorganizowano w Starym Wielisławiu (29 lipca) i w Goworowie (30 lipca) warsztaty kulinarne pn. „Moje jedzenie, moje korzenie”. Spotkały się na nich gospodynie z gminy Kłodzko, Dzierżoniów oraz Międzylesie. Wszystko to odbyło się w ramach działania „Doświadczenia, które łączą – wymiana wiedzy pomiędzy partnerami KSOW”.

Ojjj, działo się! Łącznie przygotowano kilkadziesiąt potraw. Z każdą z nich wiąże się jakaś historia i opowieść. Dawny klimat poczuł nawet Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, który założył fartuch. Towarzyszyły mu Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka oraz Kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Urzędu Gminy Międzylesie Wiesława Szyrszeń.

Sala ozdobiona była makatkami. Czy ktoś jeszcze pamięta co to takiego? Makatki, to dekoracyjne tkaniny niewielkich rozmiarów, którymi ozdabiało się ściany lub meble. Każda z nich niosła jakieś przesłanie: „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi”, „Miłość i zgoda – domu ozdoba”, „Smaczna potrawa, to moja zasada”, „Ci co ten próg przekraczają, czego nam życzą niech i sami mają”. Od razu robi się miło na sercu.

Wszystkie potrawy, które w tym dniu zostały wykonane znajdą się w publikacji w postaci książki kucharskiej. Same nazwy potraw brzmią zachęcająco: placki sodkowe z dżemem, pierożki „sodaczki”, kaczka nadziewana naleśnikami z sosem jabłkowym, zupa drwali, placuszki głodniaki. Niejeden „głodniak” będzie miał na to wszystko ochotę!

alt

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: środa, 30 sierpnia 2017 00:44