Dobków przykładem, że można PDF Drukuj Email
poniedziałek, 17 lipca 2017 23:08

altNa przestrzeni lat polska wieś ulegała zmianom. W literaturze przedstawiano ją jako arkadię – krainę wiecznej szczęśliwości lub jako miejsce, gdzie ciężka praca na roli równa się chleb powszedni. Co jednak zrobić i jak postępować, by nie zatracić swojskości i jednocześnie się rozwijać, iść z duchem czasu, zrobić krok naprzód? Czy ja – zwykły „Kowalski” – mogę mieć wpływ na moją miejscowość? Jasne, że tak! Dziś głównym atutem jest turystyka, która przyciąga ludzi ciekawych świata, więc zainteresujmy ich tym, co mamy najlepsze, co potrafimy robić najlepiej.

Jak tego dokonać? Przyjrzyjmy się niewielkiej miejscowości położonej w Gminie Świerzawa, którąw ramach mikroprojektu pn. „Wszyscy jesteśmy częścią natury i społeczeństwa” odwiedziła grupa 55 osób z naszego terenu oraz z Czech.

Kilkudniowa wizyta studyjna kusiła atrakcjami i ciekawostkami. Rozpoczęła się prezentacją dotyczącą ceramiki w Dobkowie, będącej przykładem dobrej praktyki wspólnego działania, wpisującej się w specyfikę miejscowości. Ważne jest, by bazować na lokalnych zasobach, gdzie obok Dobkowskiej ceramiki kolejnym świetnym przykładem jest mydlarstwo (miejscowe zioła). Tak właśnie buduje się ofertę wsi i poprawia warunki życia w niej i stąd pomysł na utworzenie Centrum Nauki, czyli Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. To właśnie tutaj padły ważne wskazówki o możliwościach pozyskania środków finansowych oraz konieczności wychodzenia „na zewnątrz” i nieograniczania się do zamkniętego obszaru wsi.

Czy zastanawialiście się Państwo jak w miejscu nieznanym i dalekim od centrów turystycznych stworzyć pensjonat bazujący na lokalnych zasobach historycznych i kulturowych, współpracując z lokalną społecznością? Nic straconego, bo tajniki idei slow-food zdradził uczestnikom właściciel tamtejszej restauracji.

Do domu wracano z głowami pełnymi pomysłów. Od czegoś trzeba zacząć…

alt

Wyjazd studyjny do Dobkowa (13 maja 2017 r.) odbył się w ramach mikroprojektu pn. „Wszyscy jesteśmy częścią natury i społeczeństwa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

altaltaltaltaltaltalt

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt