Gazeta

Moja planeta PDF Drukuj Email
środa, 05 lipca 2017 22:18

altJak nauczyć dzieci szacunku do przyrody i dbania o nią? Co zrobić, by myślały odpowiedzialnie o przyszłości świata i angażowały się w działania na jego rzecz? Czym jest recykling i jakie są jego zalety? Aby zrobić krok naprzód nasza gmina we współpracy z mikroregionem Bela (Czechy) zorganizowała konkurs „Eko-dzieło”, który był adresowany do uczniów szkół z obu terenów.

Na czym polegał? Otóż zadaniem uczestników było wykonanie różnych przedmiotów z materiałów pochodzących z odpadów – metalu, papieru, tkanin, tworzyw sztucznych itp. Przygotowane prace były prezentowane w 14 cyklach dziennych wystaw i zostały poddane ocenie komisji. Wybór nie był prosty, co bardzo cieszy, bo to oznacza, że temat został potraktowany poważnie. Mimo, iż każdy otrzymał nagrodę oraz maskotkę projektu – sowę „mądrą głowę”, to jak wybrać po jednej najlepszej pracy polskiej i czeskiej z grona tylu znakomitych? Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Uczniowie stworzyli prawdziwe dzieła, o czym przekonacie się Państwo oglądając zdjęcia!

Finał konkursu miał miejsce w Szkole Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej, gdzie zorganizowano warsztaty z wytwarzania papieru, konkurs z wiedzy ekologicznej, sadzenie drzewek, finałową wystawę oraz przygotowano pouczający program artystyczny dotyczący ochrony naszej planety. Na zakończenie Prezes Mikroregionu Biela Vladimír Bukovski pogratulował talentów i pomysłów, a zastępczyni wójta Urszula Panterałka wręczyła nagrody.

Zatem co nam daje segregacja, recykling i jak postępować, żeby zmienić świat na lepsze? Obserwujmy otoczenie i wyciągajmy wnioski. Jeżeli tacy jak Ty nie zaczną się naprawdę przejmować, nic się nigdy nie zmieni!

alt

Konkurs zorganizowany był w ramach projektu pn. „Wszyscy jesteśmy częścią natury i społeczeństwa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Poprawiony: środa, 05 lipca 2017 22:43