Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
SZALEJÓW GÓRNY

pobierz www. - oficjalna strona Szalejowa Górnego

 
DANE STATYSTYCZNE
 
powierzchnia 1 196 ha
liczba mieszkańców – 857
Sołtys: Teresa Biel-Lutosławska, tel. 609687135
Samorządowy koordynator wsi: Tadeusz Bujnowski, tel. 74 6474158
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich: Łucja Wiśniewska, tel. 74 8687144
 
Dyrektor Szkoły Integracyjnej: Barbara Jurzec, tel. 74 6629091
Filia Biblioteki Publicznej: Monika Fedak, tel. 74 8687128
 
Parafia Rzymsko-Katolicka: Proboszcz Krzysztof Trybulec, tel. 74 8687129
Artystka ludowa: Teresa Biel-Lutosławska, tel. 609687135, tkanina artystyczna

 

 

Więcej…

Gotyckie opłakiwanie

Mało  który  samochód mknący ruchliwą szosą Kłodzko-Kudowa Zdrój zatrzymuje  się  w  Szalejowie Górnym, a szkoda, bo zachował się tutaj  wielki  skarb kulturowy - gotycka drewniana Pieta z około 1420  roku,  przechowywana  w  kościele pw. św. Jerzego. Jest to typowa   świątynia   obronna,  z  zachowanym  potężnym  murem  i strzelnicami.  W  jej  pobliżu  stoi  wysoka  kolumna, na której umieszczono  zbarokizowaną kamienną kopię tutejszej Piety, czyli figury  Matki  Boskiej  Bolejącej  z  ciałem  zmarłego  Syna  na kolanach.

Skoro kolumna ta powstała na początku XVIII wieku, to znaczy, że kult  maryjny musiał być tutaj wciąż silny. Jeśli przyjrzymy się jej  bliżej,  zobaczymy  na  kapitelu  wyryte:  dzban, gwoździe, młotek  i  bicz,  czyli  narzędzia  Męki  Pańskiej  (motyw  Arma Christi).  Na  cokole  umieszczono łaciński napis mówiący, że ta "kolumna  należy  do  Łaskawej, Boleściwej Matki i została przez wierzących  czcicieli  Maryi  z  powodu  ślubowania  wzniesiona, którzy  uciekają się do niej i szukają u niej pomocy". Mamy więc do  czynienia  z typową kolumną wotywną. Jest to jeden z dowodów na to, że kościół w Szalejowie Górnym był kiedyś znanym miejscem pielgrzymkowym. Kultem  cieszyła  się  właśnie  gotycka  Pieta, będąca  jedną  z  najstarszych  rzeźb  gotyckich  w  drewnie  na świecie. Kościół w Szalejowie Górnym powstawał w kilku etapach. Pierwszy, drewniany z 1269 roku, zastąpiono gotyckim w drugiej połowie XIV wieku.  Zbarokizowano  go  w  latach  1682-83. Charakter obronny nadano  mu  w  XV  wieku.  Była  to konieczność, choćby z powodu najazdów  husyckich.  Mur obronny  zachował się w dobrym stanie prawie w całości. W jego południowej części widnieją nawet ślady ganku straży oraz strzelnice szczelinowe, przez które można było oddawać  strzały. W tej samej części w murze wznosi się gotycki, piętrowy  budynek  bramny z ostrołukowym przejściem. Druga brama (służąca  też  jako  dzwonnica) z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354  roku, wznosi się od strony zachodniej. W jej mur od strony dziedzińca   kościelnego,  nad  przejściem,  wmurowano  fragment gotyckiej  wimpergi  z  głową  Chrystusa  (forma  veraikonu). Do dzwonnicy  przylega  dawna kaplica nagrobna z zespołem ciekawych epitafiów dawnych panów tych ziem. Widoczny   z   daleka   kościół   był  zawsze  swoistym  punktem orientacyjnym. Zatrzymywali się tutaj na popas podróżni, udający się  w  kierunku  znanych  miejsc uzdrowiskowych ziemi kłodzkiej (bardzo   blisko   stąd  do  Polanicy  Zdr.).  Jedno  ze  źródeł naturalnej wody mineralnej (szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa),   zwane  dawniej  "Victoria", znajduje  się zresztą na terenie Szalejowa Górnego, ale nie jest eksploatowane.  Turyści zatrzymywali się tutaj najpierw w starej karczmie,  a  potem  w  dwóch zajazdach. Skoro zaś były postoje, musiała być i kuźnia, której budynek zachował się do dzisiaj.

Więcej…

Oryginalna Pieta z Kościoła w Szalejowie Górnym

Więcej…

Kolumna zwieńczona zbarokizowaną kamienną kopią Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Syna na kolanach

Więcej…

Kartka pocztowa z około 1915 roku: widok ogólny wsi oraz dawny zajazd

Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego.

Więcej…

Więcej…

 Z piosenką i humorem – Szalejów Górny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz   
wtorek, 08 marca 2016 15:02

Więcej…Czy nam się to podoba czy nie, Dzień Kobiet swoich sympatyków ma, a na pewno w Gminie Kłodzko. Z okazji tego święta – jak co roku - w Szalejowie Górnym odbyło się spotkanie z udziałem zespołów śpiewaczych i przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. Była piosenka, humor, domowe wypieki i oczywiście życzenia i kwiaty od panów: wójta Stanisława Longawy i przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko Zbigniewa Tura.

Poprawiony: wtorek, 08 marca 2016 21:01
Więcej…
 
„Dzień Szalejowa Górnego” PDF Drukuj Email
środa, 19 września 2012 11:04

Więcej…8 września w Domu Ludowego w Szalejowie Górnym i na terenie wokół odbyła się impreza integrująca mieszkańców oraz promująca ideę Odnowy Wsi Dolnośląskiej pod nazwą „Dzień Szalejowa Górnego”. Organizatorami było Towarzystwo Miłośników Szalejowa Górnego i  Dolnego oraz Rada Sołecka Szalejowa Górnego. Przybyli zainteresowani goście
i mieszkańcy. Rozstrzygnięto konkurs na „Wizję artystyczną Szalejowa Górnego”- zwycięzcą okazał się autor wierszy o Szalejowie Górnym pan Wiesław „Wiech” Brukiewa. Zwyciężczynią konkursu wiedzy o naszej wsi została pani Lidia Szewców. Pani Lidia była najlepsza także w konkursie na najciekawszą rymowankę o Szalejowie Górnym. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i dużych – koncert wiolonczelowy p. Timoth’ego Imlay’a, występy zespołów „Jarzębinki i Batiary” i „Folkowe babki” z Roszyc, układanie puzzli z obiektami znajdującymi się na terenie naszej wsi, warsztaty plastyczne, konkurencje sportowe, malowanie twarzy, kawiarenka, pyszności z grilla. Wystawa pt. „Poznaj miejsce, w którym mieszkasz” poświęcona historii Szalejowa Górnego cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. Na zakończenie w Domu Ludowym odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „pAW”.
„Dzień Szalejowa Górnego” zachęcił mieszkańców do włączania się w działania na rzecz odnowy wsi. Kolejnym zadaniem projektu opracowanego w ramach „Odnowy wsi dolnośląskiej” jest wykonanie tablicy informacyjnej  z mapą i numerami budynków wsi.
członkini T.M.Sz.G.i D. – Marta Lutosławska

Więcej…Więcej… 

 

 

 

 

 

Impreza współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach inicjatywy „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”,
zadanie: „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”

Więcej…Więcej…

Poprawiony: środa, 19 września 2012 11:18
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com