Gazeta

Nieznajomość prawa szkodzi PDF Drukuj Email
piątek, 30 czerwca 2017 00:30

altDzieci z klas V Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, pod opieką pedagog Joanny Wrony i nauczycielki historii Małgorzaty Działo, odwiedziły 2 czerwca Sąd Rejonowy w Kłodzku. Wyjazd był częścią cyklu lekcji dotyczących polskiego systemu prawnego oraz podstawowych praw i obowiązków każdego obywatela RP.

W Polsce świadomość prawna jest bardzo niska, a w społeczeństwie przeważa strach przed wymiarem sprawiedliwości. Jak wiadomo – nieznajomość prawa szkodzi, dlatego tak ważne jest, aby świadomość budować już w szkole podstawowej.

Na lekcjach historii uczniowie klas IV-VI dowiedzieli się jakie mamy źródła prawa, jak zbudowany jest polski system prawny oraz gdzie szukać pomocy i porady. W trakcie wizyty w sądzie dzieci spotkały się z Sędzią Sądu Rejonowego Maciejem Kudzią, który poprowadził bardzo ciekawe spotkanie na największej sali kłodzkiego sądu. Opowiedział jak wygląda droga do tego zawodu oraz codzienna praca. Uczniowie mieli wiele pytań, ale i sami byli pytani. Sędzia był bardzo pozytywnie zaskoczony zasobem prawniczej wiedzy naszych uczniów, a jednej z uczennic przepowiedział nawet karierę prawniczą. Do końca czerwca na wybranych lekcjach historii prowadzone są zajęcia dotyczące polskiego porządku prawnego.

Małgorzata Działo

altaltaltaltaltalt