Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Łączna


DANE STATYSTYCZNE

powierzchnia 629 ha
liczba mieszkańców – 312
Sołtys: Ewa Kulbaka, tel. 609010009
Samorządowy koordynator wsi: Magdalena Tondytko, tel. 74 6474106

Opiekun świetlicy: Ewa Kulbaka, tel. 609010009

 

Więcej…

Wieś na wysokościach


"Chwała  na  wysokości  Bogu"  -  tymi słowy uczestnicy mszy św. rozpoczynają   hymn   uwielbienia   dla   Bożego  Majestatu.  To oczywiście  przenośnia,  ale  są  miejsca,  w  których chwała ta rozbrzmiewa  naprawdę  wysoko.  Tak  jest  m.in.  we  wsi Łączna (350-430 m n.p.m.) w Górach Bardzkich.

Nad wsią, na dość stromym zboczu,  posadowiono  w XVIII wieku niezwykle malowniczą kaplicę św. Anny. Kaplica  jest  barokowa,  niewielka,  a  jednak  trudno  jej nie zauważyć.  Gdy  powstawała, wsią rządziła arcybogata rodzina von Magnis,   która  była  w  posiadaniu  wielu  majątków  na  ziemi kłodzkiej, m.in. kopalni. Także Łączna posiada ciekawą strukturę geologiczną, co sprawiło, że  wokół  niej  rozsianych  jest  sporo wyrobisk kamieniołomów, przeważnie  już  porzuconych.  Występują  w nich liczne, ciekawe minerały,  jak  turmalin  i  pistacyt.  W  samej  zaś  wsi można natrafić nawet na florę kopalną! Turyści, którzy się tutaj zapuszczają, podziwiają jednak głównie widoki.  A  są  naprawę niesamowite. Przy wjeździe do wsi witają nas potężne zabudowania folwarczne. W Łącznej były dwa folwarki. Zachodni  nazywano  Tschischwitzhof,  wschodni  zaś  Haugwitzhof (wzięły swe nazwy od nazwisk ich niezwykle majętnych i wpływowych wówczas właścicieli). Piękne  widoki można podziwiać tutaj m.in. z drogi z Wojborza do Bierkowic.  Króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II zainteresowało jednak co innego - strategiczne położenie tej okolicy. W drugiej połowie  XVIII  wieku  Łączna  znalazła  się  na drodze wojennej łączącej  potężną  twierdzę  srebrnogórską  z  twierdzą kłodzką. Król,  obawiając  się wojny z Austrią, kazał ufortyfikować rejon pogranicza.  Tak  nad  Łączną  wzniesiono  w  1790 roku Czerwony Szaniec, ale okazał się on nieprzydatny i popadł w ruinę. Łączna  powstała  ok.  XIV wieku jako wieś królewska. Do dzisiaj zachowała układ łańcuchowy.

Więcej…

Kapliczka jest niewielka, a jednak trudno jej nie zauważyć

Więcej…

Kapliczka słupowa z latarnią nakrytą czterospadowym daszkiem z krzyżem z XVIII-XIX wieku, usytuowana przy polnej drodze w kierunku Wojborza

Na podstawie przewodnika dla dociekliwych "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" autorstwa Marka Perzyńskiego.Bal przebierańców w Łącznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz   
piątek, 22 stycznia 2016 14:38

Więcej…Szesnastego stycznia w świetlicy wiejskiej w Łącznej odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone, a dzieci miały okazję złożyć życzenia swoim babciom. W przygotowaniu zabawy - jak zawsze – pomogli państwo Elżbieta i Stanisław Wołkowie z „Kłodzkiej Chaty”, za co organizatorzy serdecznie im dziękują.   

Poprawiony: piątek, 22 stycznia 2016 14:45
 
Uroczystości odpustowe w Łącznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 29 lipca 2011 09:55

Więcej…26 lipca jedyny raz w roku swój jubileusz obchodzą wszystkie Anny. Związana z tym jest tradycja mszy odpustowych i festynów organizowanych w ostatnich tygodniach miesiąca. Święta Anna jest patronką wielu miejscowości w Polsce - jedną z nich jest wieś Łączna w Gminie Kłodzko, gdzie 23 lipca tradycyjnie odprawiono mszę świętą.

Więcej…
 
Dzień Dziecka w Łącznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 17 czerwca 2011 12:56

Więcej…W sobotę, 4 czerwca w Łącznej odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka. Na uroczystość przybyły maluchy nie tylko ze wsi, ale również z okolic. Wydarzenie zorganizowała pani sołtys Ewa Kulbaka z pomocą Rady Sołeckiej.

Poprawiony: czwartek, 28 lipca 2011 09:42
Więcej…
 


Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com