60 lat biblioteki w Wojborzu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 05 czerwca 2017 22:32

altFilia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu świętowała 60-lecie istnienia. Urodziny odbyły się w Domu Ludowym 24 maja, gromadząc przedstawicieli władz gminy, przyjaciół i sympatyków tutejszej biblioteki oraz najwierniejszych czytelników.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka wraz z samorządowym koordynatorem Wojborza Alicją Mateńko, proboszcz parafii ks. Zdzisław Wojtowicz, dyrektor miejscowego Zespołu Szkół Bogdan Ogrodowczyk, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko Ewelina Ptak oraz dyrektor Zespołu Placówek Sojoterapeutycznych w Kłodzku Dorota Krężlewicz-Skrobot z liczną delegacją pracowników i wychowanków.

Na wstępie jubileuszu, w czytelni dyrektor Biblioteki Mariola Huzar wraz ze starszym bibliotekarzem Małgorzatą Kłonowską otworzyły wystawę „Pasje bibliotekarzy i czytelników”. Swoje dzieła wystawili:

- Władysława Hnatów z Wojborza – szydełkowanie

- Stanisław Górski z Wojborza – malarstwo

- Jadwiga Łazarowicz ze Starego Wielisławia – gobeliny

- Ewa Włosek ze Starego Wielisława – decoupage

- Magdalena Berestecka z Żelazna – biżuteria

- Roma Szczerbień z Krosnowice – malowanie na jedwabiu

- Dorota Skornąg z Krosnowic – rękodzieło artystyczne

- Filia Bierkowice (czytelnicy) – prace plastyczne

- Filia Wojbórz (czytelnicy) – rękodzieło artystyczne

W sali widowiskowej, dla zaproszonych gości na scenie zaprezentowali się aktorzy z kółka teatralnego OKSiR w baśniowym spektaklu „Kopciuszek”, według pomysłu Dagmary Łastowskiej i Alicji Hnatów. Aktorzy – uczniowie (z miejscowej szkoły) zawojowali całą publiczność swoimi osobowościami i talentami. Oklaskom nie było końca i padły propozycje na przyszłość.

Następnie były okolicznościowe życzenia, kwiaty, prezenty i oczywiście torty, które ufundowali Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej oraz miejscowa bibliotekarka Małgorzata Kłonowska.

Jubileusz biblioteki stał się również okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań dla pracowników Biblioteki, z okazji majowego święta bibliotekarza i bibliotek.

W imieniu Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawy głos zabrała jego zastępczyni Urszula Panterałka, która zaznaczyła, że praca bibliotekarza, to nie tylko spełnienie edukacyjnych i intelektualnych potrzeb czytelników biblioteki, ale także budowanie prężnej i nowoczesnej placówki, otwartej na wyzwania współczesności. Dziękowała za codzienną pracę, trud i zaangażowanie w propagowaniu czytelnictwa, wiedzy oraz podejmowania wielu ciekawych inicjatyw. Życzyła spełnienia planów i zamierzeń, dalszych sukcesów i satysfakcji na niwie kulturalnej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Uhonorowano także Czytelników Roku 2016. Są to:

- Joanna Oryl – Filia nr 2 w Krosnowicach, rekordzistka, która przeczytała 146 książek

- Edyta Misiewicz – Filia w Jaszkowej Górnej, 140 przeczytanych książek

- Krzysztof Henner – Filia w Bierkowicach, 139 książek

- Krystyna Olejnik – biblioteka centralna w Ołdrzychowicach Kłodzkich, 116 książek

- Maria Tarasiuk – Filia w Wojborzu, 97 książek

- Dorota Skornąg – Filia nr 1 w Krosnowicach, 94 książki

- Małgorzata Marciniak – Filia w Szalejowie Górnym, 91 książek

- Jadwiga Łazarowicz – Filia w Starym Wielisławiu, 87 książek

- Wiesława Włodarczyk – Filia w Wojciechowicach, 73 książki

- Uczennica Anna Kustra – Filia w Żelaźnie, 64 książki

Tradycyjnie, wręczony został tytuł „Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko” dla Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku, m.in. za baśniową współpracę przy organizacji Festiwali bajek z Andersenem, aktywność w działaniach bibliotecznych w Filii nr 1 w Krosnowicach, udział w akcji Narodowego Czytania… Dziękujemy!!!

Dzień później, 25 maja, podczas Powiatowych Obchodów Święta Bibliotekarza i Bibliotek w Kłodzku, przewodnicząca Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pani Klaudia Lutosławska-Nowak, uhonorowała bibliotekę w Wojborzu Medalem „W dowód uznania” za zasługi na rzecz bibliotekarstwa, czytelnictwa, jak i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt