Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Fotowoltaika - Grant

fotow

UWAGA!

 

 

Mapy

                mapy

Kultura

WSSE Invest-Park

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

Ze szkolnego podwórka
Sołectwa
Szukaj
-
Ankieta
 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 15.30

  

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Wielka majówka Rzędziana PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Bytnar   
czwartek, 01 czerwca 2017 22:16

alt5. Powiatowe Dyktando SBP pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Kłodzko, jak co roku cieszyło się sporym zainteresowaniem zarówno młodzieży i dorosłych. Ortograficzne zawiłości przyciągnęły 58 osób (46 kobiet, 12 mężczyzn). W większości była to młodzież.

- Celem konkursu jest popularyzowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży i dorosłych – przypomina Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Zaznacza również, że i w tej edycji nikt nie napisał tekstu bezbłędnie, a uczestnicy nie po raz pierwszy jednogłośnie stwierdzili, że tegoroczny tekst był najtrudniejszym z dotychczasowych. Najmłodszy uczestnik liczył sobie 13 lat, a najstarszy 65.

Kulinarne zlecenie od samego starosty dzierżoniowskiego dla właściciela restauracji w Przerzeczynie-Zdroju, zredagowane przez polonistki z Gimnazjum Publicznego Reymonta w Kłodzku Elżbietę Kurosz, Justynę Mania i Elżbietę Myślińską, zaciekawiło i rozbawiło piszących, sprawiając im również niemało kłopotów.

 

Wielka majówka Rzędziana

Pan Rzędzian Kowalski, właściciel mającej trzy gwiazdki w „Przewodniku Michelina” restauracji w Przerzeczynie-Zdroju, właśnie wrócił z trzyipółdniowego minikonwersatorium dla kucharzy. Z nagła odezwała się jego komórka wygrywająca hiphopowe (hip-hopowe) nuty. Wpółprzytomny z niewyspania ten arcymistrz kuchni odebrał właśnie zlecenie od samego starosty dzierżoniowskiego na zorganizowanie powiatowej majówki. Odmówić tej jakżeż ważnej personie nie wypadało, więc chcąc nie chcąc, należało wziąć się do układania kulinarnego miszmaszu lub jak kto woli majówkowego minimenu.

W tym miejscu należałoby nadmienić, że Rzędzian stał się najzagorzalszym entuzjastą zdrowej żywności. Do upraw proekologicznych stosował przede wszystkim herbicydy biologiczne, a głównym zabiegiem użyźniania gleby było mulczowanie. Korzystając z wyjątkowej żyzności podłoża, wyhodował nasz mistrz żółtawosrebrzyste przenżyto, ciemnozielony jarmuż, tudzież niezwykłej wielkości rzepke. Oj, schrupałby ją ten i ów! (Oj! Schrupałby ją ten i ów!).

Wyobraźnia naszego kuchmistrza co rusz podsuwała mu iście kulinarne obrazy: a to starosty wtranżalającego gyros/giros przyprawiony hyzopem, a to znajomej radnej, hożej dziewoi grillującej bakłażany oprószone czarnuszką lub też miejscowego proboszcza, miłośnika tużprzedwojennych kresowych przepisów, zajadającego się megapożywnymi watruszkami i wychylającego haust dereniówki.

„Jednakby trzeba już zjeść co nieco” – pomyślał zgłodniały mistrz patelni i rzucił się ten zażywny lelum polelum na ekstraeleganckie przekąski. Czegóż to nie pochłonął? (!?!) Oryginalne sushi, fondue z mozzarelli, zawahał się nad koglem-moglem i rachatłukum. Ni stąd, ni zowąd pojawiła się dwudziestkatrójka jego studentów. Wrzasnął więc do jednego z żaków: „Rozżarzże grilla, huncwocie!”. Szast-prast urządzili ucztę i cud-dietę diabli wzięli.

 

Nagrody wręczyli:

Zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka

Przewodnicząca Oddziału Kłodzkiego SBP Klaudia Lutosławska-Nowak

Polonistki Elżbieta Myślińska i Elżbieta Kurosz

 

Poznajmy tegorocznych laureatów dyktanda:

I miejsce

Jerzy Kalita z Kłodzka

Nagrody: statuetka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zestaw piśmienniczy Parker, 300 zł ufundowane przez Pracownię Projektową ARCO w Nowej Rudzie – Ryszard Babik

II miejsce

Bożena Kloc ze Świdnicy

Nagrody: puchar szklany, zestaw piśmienniczy Parker, 200 zł ufundowane przez PPHU Przewozy Autokarowe TOMEX w Krosnowicach – Przemysław Tomera

III miejsce

Małgorzata Ostrowska z Ołdrzychowic Kłodzkich

Nagrody: puchar szklany, zestaw piśmienniczy Parker, 150 zł ufundowane przez Redakcję Tygodnika Powiatowego Euroregio Glacensis – Joanna Żabska

Wyróżnienie

Ewa Dobrzycka z Powiatowego Gimnazjum Dwujęzycznego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Nagrody: puchar szklany, pióro markowe, 100 zł ufundowane przez Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET w Kłodzku

 

Organizatorem Dyktanda była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, przy współpracy z Publicznym Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku oraz Kołem Kłodzkim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za poniesienie kosztów nagród i upominków dla wszystkich uczestników. Zapraszamy za rok!

altaltalt

Poprawiony: czwartek, 08 czerwca 2017 22:20
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashStara strona BIP

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Szczegółowe informacje

 

 bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Atrakcje Gminy Kłodzko

wirtualnyspacer


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com